ILLICH Dobroslav

(7. 2. 1953, Hradec Králové)

Dobroslav Illich
Dobroslav Illich

Loutkoherec, režisér, autor, vedoucí divadla HAD, spoluzakladatel divadla POLI.

Po celý svůj profesní život působil jako stavební konstruktér – do roku 1989 ve Stavoprojektu v Hradci Králové, poté až do roku 2016 v soukromém sektoru.

Na naléhání svého bratrance Jiřího Polehni vstoupil v roce 1976 do vznikajícího divadla HAD (Hradecké amatérské divadlo loutek) v Hradci Králové, jehož zakladateli byli manželé Miroslav a Jiřina Kuželovi. Po krátkém čase soubor přešel z prostor Stavoprojektu do malšovické Besedy, kde vznikly první hry a stabilizoval se počet loutkoherců, kteří tvořili základ souboru až do roku 1991. Po pěti letech se HAD přestěhoval do Adalbertina (kulturně-vzdělávací společnosti) v Hradci Králové.

Za dobu svého působení prošlo souborem přes padesát amatérů, z nichž se někteří profilovali jako režiséři, scénografové, výtvarníci, ale i dramatici a hudebníci. HAD účinkoval na okresních, krajských i národních přehlídkách, na zájezdech doma i v zahraničí (Polsko, Portugalsko). V současnosti se soustředí na hraní v Hradci Králové a okolí, počet členů se rozrostl na dvanáct. Od roku 2016 převzala vedení souboru Alžběta Sálová. Dobroslav Illich napsal pro HAD tyto inscenace: Co se stalo na Bukštejně (ve spolupráci s J. Polehňou a A. Korbelem, 1983), Švec a čert (1992), Tři zlaté vlasy Děda vševěda (1994), Perníková chaloupka III (1997), My se vlka nebojíme (2004), Perníková chaloupka IV (2014).

V roce 1987 spolu s bratrancem Jiřím Polehňou založil Illich soukromé loutkové divadlo POLI. Ve dvojici působil jako spolurežisér, navíc pohybově neobyčejně nadaný. Možná proto ho časem zlákal víc sport než hraní v divadélku.

Soubor se zúčastňoval krajských a národních přehlídek, rozjel se i po celé republice a do zahraničí. Dobroslav Illich si zahrál v inscenacích Čert a Káča, Posvícení v Hudlicích, Cirkus Dobroslav, Ale když ona je zakletá a Byl jednou jeden… S touto inscenací divadlo vyhrálo na národní přehlídce Loutkářská Chrudim v roce 1996.

Divadlo POLI Illich opustil v roce 2007, poté už se věnoval výhradně divadlu HAD.